Vesile

22/5/2017 / skopduyuru

 

 

 

Sevgi AKA | Ahu AKGÜN | Gizem KARAKAŞ Ayça TELGEREN | Defne TESAL | Murat YILDIZ

+

Selim BİRSEL | Lara ÖGEL | Etem ŞAHİN

23.05 – 22.06.2017

Açılış: 23 Mayıs 2017, Salı, 18:00-21:00 HAHmekan, Aytar Caddesi, Öztürk Palas Apartmanı 8/4, Levent/İstanbul

 

HAHmekan 23 Mayıs 2017 Salı günü “vesile” isimli grup sergisiyle açılıyor. Sergi, HAH kolektif sanatçıları Sevgi AKA, Ahu Akgün, Gizem Karakaş, Ayça Telgeren, Defne Tesal ve Murat Yıldız’ın yanı sıra oluşumundan bu yana buluşmalarına gelen konuk sanatçılar Selim Birsel, Lara Ögel ve Etem Şahin’in çalışmalarını bir araya getiriyor.

Kentsel dönüşümün getirdiği İstanbul’da yaşanan göç mecburiyetinden payını alan HAH’ın ilk beraber hareket etme deneyimi taşınmak oldu. Bu eylem kaçınılmaz bir şekilde açılış sergisinin içeriğini yönlendirdi. Bu bağlamda sergi, geçmişte öncellikle ofis, sonrasında dershane olarak kullanılan mekânda var olan izler ile sanatçıların kişisel mekân hafızaları arasında kurulan paslaşmalar üzerine kurgulanıyor. Sanatçıların in situ ürettikleri işler ise mekâna ait hissetmek için yaptıkları ritüellere dönüşüyor.

22 Haziran 2017 tarihine kadar HAHmekan’da devam edecek olan sergi Perşembe günleri ziyaretçiye açık olup, diğer günler randevu ile gezilebilir.

 

HAH Hakkında

Ocak 2017’de Sevgi Aka, Ahu Akgün, Gizem Karakaş, Ayça Telgeren, Defne Tesal ve Murat Yıldız gündelik buluşmalarını resmîleştirerek bir sanatçı kolektifi kurmak üzere bir masa etrafında toplandılar. Anlatmak, dinlemek, paylaşmak, yan yana hareket etmek ve bütün bunları sanat üzerinden yapmak üzere bir buluşma rutinine girdiler. Bu buluşmaları, karşılaştıkları sanatçı arkadaşlarını dinlemek için davet ederek zenginleştirdiler.

Kalamış’taki buluşma mekânlarını kentsel dönüşüm sürecinde yıkılacağı için terk etmek zorunda kaldılar. Mart 2017 itibariyle yine belirsiz bir tarihte yıkılacak olan Öztürk Palas’taki yeni yerlerine geçtiler. Burayı atölye ve sergi alanına dönüştürmeye karar vererek HAHmekan’ı açtılar.