TMMOB'dan Ankara Büyükşehir Belediyesi Hakkında Suç Duyurusu

23/6/2016 / skopduyuru

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Seğmenler Parkı’ndaki İlhan Koman’a ait bronz heykelin ortadan kaybolmasında sorumluluğu bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulundu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, resmî yazıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerine heykelin akıbetinin ne olduğunu sormuştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından gönderilen 7 Haziran  2016 tarihli cevap yazısında heykelin çalındığı belirtilmişti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyu şöyle değerlendirdi:

 

Bir bölge sakini, parkın güvenlik görevlilerine heykeli sorduğunda, kendisine heykelin belediye tarafından kaldırıldığı, onarımı ve bakımı yapılarak tekrar yerine konulacağı söylenmiş. Şimdi de çalındığı ifade ediliyor. Bu çelişkili açıklamalar bize inandırıcı gelmiyor. Heykelin peşini bırakmayacağız.

Büyükşehir Belediyesi'nin heykeller konusunda sicili parlak değil. Önce heykellere tükürerek başladılar, şimdi de heykelin çalındığını söylüyorlar. Heykel çalınırken siz ne yapıyordunuz? Yaşam alanlarımızın yok edilmeye çalışıldığı bir süreçte, bir heykel çalınmış deyip geçemeyiz. Bugün yaşadıklarımız, sistematik bir yok etme politikasının sanata ve mimarlığa yansımasıdır. 

 

Candan, çalındığı iddia edilen İlhan Koman heykeli ile ilgili Büyükşehir Belediyesi'ne şu soruları yöneltti:

- Başkanlığınıza heykelin 'çalınmış' olduğu ihbarı ne zaman (saat-gün olarak) yapıldı? 

- 'Çalındığı' ihbarı üzerine gerçekleştirdiğiniz resmî işlem, tutanak ve belgeleme çalışmaları var mı? Varsa birer nüshalarının iletilmesini istiyoruz. 

- Heykelin çalındığı konusu kolluk güçlerine ne zaman (gün, saat olarak ) intikal ettirildi?

- Yazılı başvuru, konu ile ilgili belge ve telefon ihbarı var ise kim tarafından (isim) ne zaman (gün ve saat olarak) yapıldı? 

- Seğmenler Parkı güvenlik sisteminin ANFA tarafından yapıldığı biliniyor. İlhan Koman heykelinin kaybolduğu gün ve saatte vardiyada ANFA güvenlik ekibinde kaç kişi bulunuyordu? İsim ve kimlik bilgilerinin tarafımıza verilmesini talep ediyoruz. 

- Güvenlik ekibinin İlhan Koman Heykeli’nin çalınması ile ilgili ifadeleri alındı mı? Alındı ise bir nüshasının tarafımıza verilmesini istiyoruz. [TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi tarafından gönderilen e-postadan özetlenmiştir]