"Sosyal Bilgiler", Video Yerleştirme

27/2/2014 / skopduyuru

PASAJ kamusal ve yarı kamusal alanların geçici kullanımını ve bu deneyimin mekânın belleğine eklediği kültürel değeri önemsiyor. Sosyal odaklı, katılıma açık projelere destek olmaya çalışıyor. Bu amaçla PASAJ, bu gibi çalışmaların yeniden değerlendirilmesi için, daha önce PASAJist’de projelerini sergileyen sanatçıların sosyal odaklı projelerinin yer alacağı bir video yerleştirmesi hazırlıyor. Bu yerleştirmede şehirdeki "boşlukları" arayan Per Schumann ve Malte Zacharias'ın bir el arabası eşliğindeki New York deneyimini, Seçil Yaylalı’nın Torino’da, 8 ayrı sanatçının katılımıyla gerçekleştirdiği PPAM projesinde, sanatçılarla semt pazarını sanat pazarına dönüştürme sürecini ve 1997'den beri "sanatçı inisiyatifi" olarak faaliyet gösteren Danimarkalı ekip rum46'nın İstanbul’un farklı bölgelerindeki etkinliklerini ve Gezi Parkı'nda düzenlediği akşam yemeğini izleyebilirsiniz.

 

 

 

Per Schumann ve Malte Zacharias "Mind the Gap" isimli çalışmada insan, bitki ve şehir arasındaki ilişkiyi sorguluyor ve şehirdeki boşlukların olası kullanımı üzerine projeler üretiyor. İstanbul'da PASAJist ve 5533'te okuma performansı ve konuşma yapan sanatçı "Sosyal Bilgiler"e New York projeleriyle katılıyor.

rum46, projelerinde, seyircinin katılabileceği yerleştirmeler üreterek etkileşimli ortamlar yaratıyor. Arhus'ta 46 numaralı çalışma alanlarını, koliler yardımıyla bire bir olarak mekânın dışına, İstanbul'a taşıyan rum46,  PASAJ işbirliğiyle "Taşeron" isimli bir proje gerçekleştirmişti. İnisiyatif mutfak alanını Gezi Parkı'na taşıyarak burada bir akşam yemeği düzenlemişti. rum46 Sosyal Bilgiler'e Gezi Parkı deneyimiyle katılıyor.

 

 

 

Porta Pila Art Market (PPAM) Seçil Yaylalı’nın 6secondsto adlı dernek ile Torino’daki Porta Palazzo açık pazarında gerçekleştirdiği 1 ay süren projenin belgeseli. Bu projenin İtalyan, Alman ve Lübnanlı ortaklarının yani sıra Türk ortağı da PASAJ. PASAJ Torino'da gerçekleştirilen projeye katılacak sanatçı seçimi için bir açık çağrı yayınlamış, seçilen sanatçı Burçak Konukman olmuştu. Projeye katılan diğer sanatçılar ise şöyle: No Name Since Now (IT), Seçil Yaylalı (TR), Stefan Endewardt (DE) + Eugenia Demeglio (IT), Marta Bogdańska (PL) & Sarah Farahat (EG/USA), Giuseppe Bisceglia (IT), Burçak Konukman (TR) + Elena Givone & Debora Fede (IT). PPAM'de bu sanatçılar, halk pazarında, müşteriler ve yoldan geçenlerle etkileşimli olarak sanatsal bir üretim yapmışlardı. Video, yerel halkın sadece izleyerek değil, üreterek dahil olduğu bu deneyimi hem katılımcı hem de sanatçıların bakış açılarıyla anlatılıyor.

PASAJ her kesimden insanın katıldığı bu projelerin günlük yaşam pratiklerini de kapsamasının sanatsal üretim için çok verimli olduğunu düşünüyor. Programında bu tür projelere daha fazla yer açmayı amaçlayan PASAJ herkesi projeler hakkında fikir alışverişine çağırıyor.

 

Açılış: 27 Şubat, 18.30

28 Şubat - 16 Mart

 

www.pasajist.com

www.perschumann.de

www.rum46.dk/

www.youtube.com/watch?v=OtFGzDUuqxk