Sempozyum ve sergi: Zeki Sayar ve Arkitekt

8/12/2011 / skopduyuru

 

 

9-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan “Zeki Sayar ve Arkitekt: Tasarlamak . Örgütlemek . Belgelemek” Sempozyumu, Zeki Sayar’ın -bir mimar ve yayıncı olarak- Türkiye’deki mimarlık ortamı açısından önemini tartışmaya açıyor.

İki günlük sempozyum süresince gerçekleşecek oturumlarda, Zeki Sayar’ın düşünceleri, yapıtları ve döneminin zihniyet dünyası, entelektüel yaşamı, mimarlık ortamı incelenecek. Arkitekt dergisini kurmuş ve 1931-1980 yılları arasında derginin belkemiği olmuş olan Zeki Sayar'ın “mesleğe, mesleki pratiğe ve örgütlenmeye, Türkiye’de mimarlık tarih yazımı ve mimarlık eleştirisi alanlarının kurulmasına” katkıları tartışılacak.

 

Sempozyum tarihleri: 9-10 Aralık 2011

Sempozyum yeri: Mimarlar Odası BK Şubesi, Karaköy

 

Sempozyum programı için tıklayınız:

Mimarlar Odası / Zeki Sayar ve Arkitekt

 

 

Zeki Sayar ve Arkitekt Sergisi ise, 9-30 Aralık 2011 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi, Karaköy Sergi Salonu’nda izlenebilecek.

Sempozyum ve sergi, Mimarlar Odası’nın, 2006 yılından itibaren sürdürmekte olduğu “Anma Programı” komitesinin[1] kapsamlı çalışmalarının bir sonucu. Bu çalışmalar dahilinde Arkitekt dergisinin tüm sayıları sayısal ortama aktarılmış ve bir veritabanı haline getirilmiş. Arşivlerden ve özel kaynaklardan, önemli miktarda özgün belge derlenmiş ve değerlendirilmiş. 

 [1] Mimarlar Odası, 2006 yılında, Türkiye’nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimarların anısını yaşatmak üzere bir “Anma Programı” başlatmıştı. Program kapsamında Mimar Kemalettin ve Seyfi Arkan da ele alınmıştı.  (www.mimarlarodasi.org.tr)