Sarai

1/10/2011 / skopduyuru

Sarai, Hindistan kökenli bir araştırma enstitüsü olan CSDS (Centre for the Study of Developing Societies) bünyesinde yer alan, disiplinler-arası bir platform. “Kentsel mekânın ve çağdaş gerçekliklerin dönüşümü” ile ilgileniyor. Kent, enformasyon, teknoloji, toplum ve kültür gibi konuları kesiştiren, araştırmaya ve uygulamaya yönelik çalışmaları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bu konularda çeşitli araştırmalar ve projeler (multimedya projeleri, sanatsal projeler, kentsel/ toplumsal projeler vb.) yürütüyor, destekliyor. Bu konulardaki eleştirel yazını teşvik ediyor, bu tür yazını destekleyecek mecralar yaratıyor.

Yılda bir yayınlanan The Sarai English Reader, Sarai’ın yayın faaliyetlerinin dikkate değer bir parçası. Bu yayının her bir sayısı belli bir tema çerçevesinde derleniyor. Her sayıda çeşitli alanlardan profesyoneller, akademisyenler, aktivistler ve sanatçılar tarafından üretilmiş makaleler, denemeler, eleştiri ve değerlendirme yazıları bir araya getiriliyor. Bugüne kadar yayınlanmış olan Reader’ların temaları ise şöyle: 1. The Public Domain, 2. The Cities of Everyday Life, 3. Shaping Technologies, 4. Crisis / Media, 5. Bare acts, 6. Turbulence, 7. Frontiers, 8. Fear.

Sarai’ın internet sitesinde tüm geçmiş The Sarai English Reader’ların dijital kopyalarına ulaşmak mümkün. Bu siteden, ayrıca, Sarai’ın araştırmaları, yayınları ve çeşitli faaliyetleri hakkında kapsamlı bilgiye erişilebiliyor. 
                                                                                                     

www.sarai.net