Sanatla Direniş

26/3/2017 / skopduyuru

 

"Günbegün bütün dünyada medya ağı gerçeklerin yerine yalanları koyuyor. En başta siyasi ya da ideolojik yalanlar yok (onlar sonra geliyor), insan hayatının ve doğal hayatın aslında neden oluştuğuna dair görsel, somut yalanlar var. Bütün yalanlar tek bir devasa sahtekârlıkta toplanıyor: hayatın kendisinin bir meta olduğu ve onu satın almaya gücü yetenlerin, tanımı gereği onu hak edenler olduğu varsayımı! Çoğumuz bunun yanlış olduğunu biliyoruz ama bize gösterilenlerin pek azı direncimizi güçlendiriyor."

Berger’a göre sanat tam da bunu yapıyor, yani direncimizi güçlendiriyor. Bu kitaptaki denemelerde, birçok klasik ve modern sanatçının eserlerinin yanı sıra, Fransa’daki on binlerce yıllık mağara resimlerini ve Mısır’daki Feyyum portrelerini de ele alıyor Berger. Yazarın Subcomandante Marcos’la yazışmalarını ve kendi sunduğu bir radyo programının metnini de içeren bu derleme, sanatın birey ve toplum için ne kadar vazgeçilmez ve sağaltıcı olduğunu hatırlatıyor bize.

"Bugün, varolanı resmetmeye çalışmak umudu teşvik eden bir direniş eylemidir," diyor Berger bir denemesinde. Bir diğerinde ise şöyle ekliyor: "Direniş eylemi, sadece bize sunulan dünya-resminin saçmalığını kabullenmeyi reddetmek değil, bu resmin geçersizliğini duyurmaktır. Cehennem içeriden geçersiz ilan edildiğinde, cehennemliği son bulur."

 

İÇİNDEKİLER

Bir Kapıyı Açmak
Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar
Stüdyo Konuşması
Chauvet Mağarası
Penelope
Feyyum Portreleri
Degas
Desen: Leon Kossoff’la Yazışmalar
Vincent
Michelangelo
Rembrandt ve Beden
Aynanın Üzerindeki Kumaş
Brancusi
Po Nehri
Giorgio Morandi
Yok Artık Devenin Nalı
Frida Kahlo
Yatak
Dağınık Saçlı Adam
Elma Bahçesi
Kavanozlarda Duran Fırçalar
Dünyanın Büyük Yenilgilerine Karşı
Subcomandante Marcos’la Yazışmalar
      Balıkçıllar
      Balıkçıllar ve Kartallar
      Taşlarla Nasıl Yaşanır
Aynısı mı Olsun?

 

John Berger, Sanatla Direniş, çev. Aslı Biçen (İstanbul: Metis, Mart 2017)

http://www.metiskitap.com