Sanatçının Ütopyası

23/10/2017 / skopduyuru

 

4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen Artist 2017 - 27. İstanbul Sanat Fuarı Kapsamında gerçekleştirilecek "Gerçekçi Ütopyalar", ütopyaları tarihsel, kavramsal ve güncel olmak üzere üç ana başlık altında ele alıyor. Sergiler, konserler, performanslar, tartışmalar, atölyeler, gösterimler ve yayınlarla, ütopyaları keşfe çıkıyor. Taşeron Bağımsız Sanat İnisiyatifi, fotoğraf, heykel, video, yerleştirme ve performanslardan oluşan sergisiyle yer alacağı Gerçekçi Ütopyalar’da “Sanatçının Ütopyası”nı odağına alıyor.

İnsanın sorunlarına çözüm üretmek sanatın birincil görevleri arasında yer almaz. Sanat aslında, sanatçıların kendilerini ve yaşadıkları doğayı anlamak ve anladıklarını anlatmak için kullandıkları estetik metotlar bütününün tamamına verilen addır. Taşeron kurucuları Şahin Domin ve Osman Nuri İyem, bu biçim sorununu akılda tutarak, sanatçının dünyasının sorunlarına odaklanıyor. “Sanatçıyı küratörün ideolojik araçsal tahakkümünden kurtarabilir miyiz?” Bu soru çerçevesinde tasarlanan “Sanatçının Ütopyası” sergisi, içeriğinin ötesine geçerek, oluşum olarak da ütopik bir yöntem izliyor. Günümüz sanat dünyasının olmazsa olmazı haline gelmiş küratörlerin varoluşunu değil, küratör ile sanatçı ilişkisinin yapısal özelliklerini irdeliyor. Sergi içeriği ve oluşumunun yanı sıra, alan içinde bölerek yarattıkları farklı formlarla klasik sergi düzenine de müdahale ediyorlar.

Taşeron, benimsediği ideallere paralel, alanında etkin ve genç sanatçıların yanı sıra, tanınmış usta sanatçılardan da oluşan 20 farklı isimle biraraya geliyor. “Sanatçının Ütopyası” sergisi Ayşegül Altunok, Ozan Atalan, Mahmut Aydın,  Ahmet Bilgiç, Şahin Domin, Murat Han Er, Faruk Geyran, Güler Güçlü, Gizem Kahya İyem, Osman Nuri İyem, Defne Sesin Okay,  Habibullah Okur, Alev Özkan, Semra Sevin, Seçkin Tercan, Devin Yalkın ve A.İ.R. NO. 2 isimli performans bileşeni ile disiplinler arası bir platforma dönüşüyor. Aynı zamanda fotoğraf sanatının usta isimlerden Kamil Fırat’ın “1994” isimli fotoğraf serisi, çağdaş resim sanatının ustalarından Hakan Gürsoytrak’ın ilk kez sergilenecek fotoğraf çalışmaları ve Türkiye’de tesktil sanatında yaratıcı işler gerçekleştiren Suhandan Özay Demirkan’ın mekâna özgü fiber sculpture yerleştirmesine ev sahipliği ediyor.

“Sanatçının Ütopyası”

4-12 Kasım ARTİST 2017 / 27. İstanbul Sanat Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, 7. Salon