PASAJist, Düştüm, Düştü, Düştük: Düşmenin Güncesi

7/4/2016 / skopduyuru

Anna Borghi’nin sanat projesini kısaca şöyle tarif edebiliriz: Sosyal, politik ve psikolojik iktidarsızlık döneminde “düşüş”ün fenomenolojik analizi.

Boşluğa bırakılmış bir objeye ilişkin bilimsel bir deneyden hareketle “düşüş” fikri birkaç farklı biçimde analiz edildi. Türkiye ve Akdeniz'e özgü mitolojik hikâyelerden ilham alan sanatçı, düşme eylemine ilişkin fiziksel jestler yaptırdığı Tarlabaşı gençlerini çalışmasına dahil etti.

Bu araştırma, kaptan Luca Maria Landoni de dahil olmak üzere havacılık alanında çalışan birçok kişinin desteği ile gerçekleştirildi. Sanatçının bakış açısından, pilotlar ve uçaklar, hızlanmayı, mukavemeti ve çağımızın gücünü temsil ediyor. Fakat, aynı zamanda, bu belirsiz dönemin derin depresyonunu da yansıtıyorlar. Bu bağlamda, pilotlar düşüşün dünyasını anlamak için mükemmel bir bağ oluşturmaktalar.

“Düştüm, düştü, düştük: Düşmenin güncesi” gençlerin, bilim insanlarının, pilotların ve sanatçıların katılımıyla İstanbul’da ve tüm dünyada devam eden bir sanat projesidir.

 

PASAJist Tarlabaşı, Ömer Hayyam Cad. Kahya Bey sokak No:15/8

Ziyaret gün ve saatleri: 01.04.2016 – 16.04.2016, Perşembe- Cumartesi 15:00-19:00

 

 

 

 

Fotoğraflar Giorgio Caione’ye aittir.