PASAJ Sanatçı İnisiyatifi Basın Duyurusu

7/5/2016 / skopduyuru

Bu yıl dördüncüsü yapılmakta olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, sansürlenen işleriyle gündeme gelmişti. Görsel sanatlar bölümünün küratörlüğünü üstlenen ve uygulanan sansürden rahatsızlık duyarak, açılıştan hemen sonra görevden ayrılan PASAJ sanatçı inisiyatifinin basına duyurusudur.

PASAJ Sanatçı İnisiyatifi olarak küratörlüğünü yapmış olduğumuz 4. Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, Beyoğlu Belediyesi tarafından açılıştan kısa süre önce sansürlendi. Bienal Komitesi ise sansüre karşı sessiz kalmayı tercih etti. Biz PASAJ sanatçı inisiyatifi olarak sesimizi Bienal'den çekilerek duyurmaya çalıştık. Ancak bunu görev bilinciyle yerine getirmeyi uygun bulduk. Bu nedenle bienal katılımcılarına karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirip açılış hazırlıklarını tamamladık ve 20 Nisan’da görevden ayrıldık. 

Bienal Komitesi tüm bunlardan sonra yayınladığı basın bülteninde  Komite’nin beklenti ve kriterlerine uygun secim yapılmadığı için işlerin kaldırıldığını öne sürmüş ve sorumluluğu PASAJ sanatçı inisiyatifine yüklemiştir. Sansüre karşı bienalden "geri çekilerek" gösterdiğimiz duruşun başka mecralara çekilmesinden rahatsızız. Tüm bunlara tepki olarak davet ettiğimiz sanatçıların işlerini, onların da onayıyla, 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienal’inden 3 Mayıs günü çektiğimizi bildiririz.

İşlerini çeken sanatçılar: Anna Borghi, Ekmel Ertan & Seçil Yaylalı, Esin Turan, Geocyclab, Grete Aagrad & Lars Henningsen, Local A.(Felice Hapetzeder& Jenny Bertnsson) , Stefan Endewart & Julia Brunner.