PASAJ Eylül-Kasım 2019

28/7/2019 / skopduyuru

 

Eylül-Ekim 2019

Sanatçı: Gülçin Aksoy

Tarih: 17 Eylül-11 Ekim 2019

Sergi ismi: Hareketli Metin - “Yüksek Sanat Kurulu”

Gülçin Aksoy, 2017 yılında, Perşembe Pazarı’ndaki stüdyosunda Sevdiğim Aile Mezarlığı isimli bir sergi gerçekleştirdi. Sergideki hareketli duvar metni ‘0 veya 1 sin’ olarak kodlanmıştı, ikiliklerden dem vururken, aradaki ‘O’ları yani 3. tekil şahısları veya ilişkileri vurguluyordu.

Aksoy, kömür karası duvarlar inşa etmiş, üzerine “hareketli” dediği uçuşan metnini yerleştirmişti. Sanatçı atölyesini terk ettiğinde kara tahtayı anımsatan hareketli metin, sergilendiği şekliyle duvarda kalmıştı.

Bu kez, inşa edilmiş sentetik bir organizmanın (Yüksek Sanat Kurulu'nun) işleyişine dair bir başka duvar metni Pasaj mekânında yer alıyor.

Sergi boyunca iki kez gerçekleşecek atölyeler vasıtasıyla hareketli metne destek isteniyor.

“Bir sentetik organizma nasıl yoldan çıkar veya çıkarılır?” sorusundan hareketle bilindik işleyişte işlemeyenin peşinden gidip dağınık, darmadağınık olabilmenin olasılıkları ile boğuşur, düşünür paslanır, oturur, kaşınır, yazar, çizer halde bulabiliriz kendimizi.

 


Ekim-Kasım 2019

Sanatçılar: El puente_lab (Juan Esteban Sandoval ve Alejandro Vasquez Salinas) ve Mariangela Aponte Nunez

Tarih: 17 Ekim-10 Kasım 2019

Sergi İsmi: (d) structure

 

Fidel Castro'nun ölümünden bir gün sonra, üç Kolombiyalı sanatçı, Havana'dan Santiago'ya doğru çıktıkları yolculukta, Küba adasının kültürel ve sosyal aktörlerinin haritasını çizmeyi amaçlayarak, farklı grupları, kurguladıkları (d) structure isimli oyuna davet ettiler.

(d) structure oyun yoluyla insan gruplarını yaşamın temel değerleri hakkında diyaloğa davet eden bir proje. 1943'te Abraham Maslow tarafından geliştirilen insan ihtiyaçları piramidi teorisini bozarak, yeni kolektif yapıları inşa etmeye çalışıyor.

Farklı yerlerde oynanan bu oyun, coğrafi, sosyal, politik, ekonomik bağlamlara ve hatta yaşamın farklı anlarına göre değişen insan ihtiyaçlarını hesaba katıyor.

El puente_lab (Juan Esteban Sandoval ve Alejandro Vásquez Salinas) ve Mariangela Aponte Núñez, 17 Ekim-10 Kasım 2019 tarihleri arasında, (d) structure'ı bu sefer PASAJ bağımsız sanat alanında ve seçilecek üç kamusal alanda gerçekleştirecekler.

(d) structure ilk kez 2017 yılında, geniş çaplı versiyonuyla kamusal alana taşındı. Bu geniş çaplı versiyon, XIII. Havana Bienali'nde (Nisan-Mayıs 2019) eski Plaza del Cristo'da 4 oyunla yer aldı.

 

Adres:

Mumhane caddesi Nimet Han 45/29 Karaköy

[email protected]