PARIS FASHION WEEK Kıyafet, Beden ve İktidarın Dikiş Yerleri

4/10/2017 / skopduyuru

 

 

Versus Art Project ve Karşı Sanat Çalışmaları, küratörlüğünü Yekhan Pınarlıgil’in üstlendiği ‘Paris Fashion Week – Kıyafet, Beden ve İktidarın Dikiş Yerleri’ isimli grup sergisine 12 Ekim-18 Kasım 2017 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

Paris Fashion Week başlıklı sergi kontrol ve normalleştirme mekanizmalarına karşı, kıyafet ve beden sorunsalları üzerinden çözüm geliştirmiş, Paris Sanat Sahnesi’ne Fransa dışından katılan ve bu sahneyi merkez olarak kullanan kadın sanatçıları biraraya getiriyor. Batı kültürünün yapı taşlarından olan eleştiri mekanizmalarını adeta bir silah (ya da bir deva) gibi kullanan bu sanatçılar, kurdukları eleştirel imge sistemiyle bir yandan ulus-devlet’in gerilim ve yaptırımlarını hedef alırken, diğer yandan da muhafazakar toplumların kısıtlamalarına karşı direnç oluşturuyorlar. Her iki bağlamda da, ataerkil söylemin çelişkilerini, zayıf noktalarını, taraflı tutumunu ifşa eden sanatçılar, şablonlara girmeyen, girmeyi reddeden tüm bedenlere yaşam alanları açıyorlar. Paris Fashion Week boyunca toplumsal cinsiyetin klişelere, aşırı kontrollü şablonlara mahkum ettiği bedenlerin nasıl da çığırlarından çıktıklarını, içtenlikle, kahkahayla, hafiflik ve kıvraklıkla var olduklarını göreceğiz. [basın bülteninden]

 

Küratör:

YEKHAN PINARLIGİL

Sanatçılar:

GHAZEL HALIDA BOUGHRIET MAJIDA KHATTARI NINAR ESBER ZOULIKHA BOUABDELLAH

12 EKİM-18 KASIM 2017 

AÇILIŞ: 12 EKİM, PERŞEMBE 18:00-20:30

Gazeteci Erol Dernek Sok No.11/3 Hanif Han Beyoğlu İstanbul [email protected]

 +90 212 258 14 14

 

PARALEL ETKİNLİKLER

DEFİLE - PERFORMANS MAJIDA KHATTARI

Majida Kahattari’nin İstanbul’da güzel sanatlar öğrencileriyle gerçekleştireceği workshop süresince üretilecek işler, sanatçının imzası niteliği taşıyan tasarımlarla birlikte podyuma taşınacak.

Tarih: 11.10.2017  Saat: 16:00  Yer: Versus Art Project (Yalnızca davetiyeyle)

 

PERFORMANS NINAR ESBER

2008 yılı 21 Aralık gecesi. Kahire’nin kenar mahallelerinde, gökyüzünün koyu karanlığı, köhne binalardan birinin çatısında beliren Ninar Esber’in siluetiyle aydınlanmıştı. Genç kadın kırmızı satenden sade bir elbise giymiş, saçları toplu, güzel başının sağ yanında beyaz bir çiçek. Yüzü şehre dönük, hoparlörden Marilyn Monroe’nun meşhur ve bir o kadar da büyülü şarkısını Arapça olarak seslendirmişti.

Ninar Esber şarkısını bu kez İstanbul için, Kız Kulesi’nin çatısından söyleyecek. Şehrin gölgesini karşısına alacak, boğazın sessiz trafiğinin üstünden esen lodos Esber’in sesini karşı kıyıya taşıyacak.

Tarih: 13.10.2017 Saat: 17:00 Yer: Kız Kulesi (Giriş ücretsizdir)