Oyunbaz 10. Yaşını Bir Çehov Eseri İle Kutluyor: Vişne Bahçesi

18/4/2017 / skopduyuru

 

 

On yıl önce Çehov’un Martı’sı ile tiyatro seyircisine merhaba diyen Oyunbaz, 10. yılında yine bir Çehov eseriyle sahnede. Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği, Ataol Behramoğlu çevirisi temel alınarak Oyunbaz tarafından derlenen Vişne Bahçesi, Çehov’un en önemli yapıtlarından.

 

Oyun Üzerine

Çehov, önceki oyunlarında sosyal değişimden sadece bahsederken, bu son ve en büyük öyküsünde, değişimi oyunun merkezine yerleştirmiştir. Vişne Bahçesi, feodal düzenin yıkılmakta olduğu 19. yüzyıl sonu Çarlık Rusya’sında, nesli tükenmekte olan bir sosyal ve ekonomik dinozoru temsil eder. Bütün insanlığı doyurabilecek büyüklükteki bu bahçe, artık kendi sahiplerini bile besleyemez durumdadır.  Sahiplerine göre, kendi lekesiz geçmişleriyle özdeşleşen bahçe, bir devrimcinin gözünde kölelerin terleri ve kanlarıyla sulanmış bir servetin temsilidir. Geçmişe sıkı sıkı tutunmuş toprak sahibi aristokratlar ve geleceği sınırsızca düşleyen idealist öğrenciler arasından sıyrılan “yeni burjuvazi”, kölelikle yoğrulmuş geçmişine duyduğu öfke ve torunlarının geleceğini inşa etme hayalinin hırsıyla bugünü hızla dönüştürmektedir. Değişimin kaçınılmazlığı içinde, oyun kişilerinin öznel istekleri, dönemin nesnel gereklilikleriyle çatışır durur. Karakterler tüm oyun boyunca olup biteni, geçmişe övgüler düzerek, bugünden yakınarak ve geleceği kaygıyla bekleyerek seyrederler. Oyunun idealist öğrencisi Trofimov’un deyişiyle, “hayatlarında bir kez bile olsun gerçeğin doğrudan doğruya gözlerinin içine bakamayan bu insanlar, her an, sadece felsefe yapar, can sıkıntısından yakınır ya da kafayı çekip dururlar.”

 

Oyunun Künyesi

Yazan: Anton Çehov

Yöneten: Abdullah Cabaluz 

Yönetmen Yardımcısı: Alkım Karaağaç, Arda Doğan

Reji Asistanı: Dilem Cengiz, Esat Bağış, Fuat Gözcü

Dekor ve Kostüm Tasarım: Orkun Yeşim

Makyaj: Oyunbaz

Işık: Fuat Gözcü

Efekt: Orkan Varan

Ses Kumanda: Pınar Domaniç

Grafik Tasarım: Kansu Gül, Orkan Varan

Sahne Amiri: Esat Bağış, Fuat Gözcü

Oynayanlar: Ali Ersan Karadeniz, Alkım Karaağaç, Arda Doğan, Esat Bağış, Gülce Şahin, Hasan Uzma, Melis Özkurt, Nagihan Gürkan, Noyan Arat, Onur Berk Arslanoğlu, Orkan Varan, Sanem Gençalp, Savaş Emrah Özdemir, Sonat Dinçbaş

 

PROGRAM

20 Nisan 2017, 20:30

Talimhane Tiyatrosu, Şişli Blackout AVM

İstanbul

 

22 Nisan 2017, 19:00

ODTÜ Mimarlık Amfisi

 

23 Nisan 2017, 20:00

Tatbikat Sahnesi

Ankara