Mimarlar Odası’ndan Ankara Gar Meydanı İçin Uluslararası Yarışma

19/10/2015 / skopduyuru

 

 

Gar Meydanı’nda yaşanan katliam sonrası, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin meydanın ismini Demokrasi Meydanı olarak değiştirmesine ve anıt yapılması için Fen İşleri’nin görevlendirilmesine mimarlar tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, saldırının yaşandığı gün orada bulunmayan Büyükşehir Belediyesi’nin bu süreçten de uzak durması gerektiğini söyledi. Candan’ın açıklamasının devamı şöyle:

 

Gar binası ile simgeselleşen Gar Meydanı yaşanmışlıklarıyla  meydandır. Taksim Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Beyazıt Meydanı gibi. Yaşanmışlıklar insanların hafızasında mekânlarla birlikte kalır. O mekânın ismini şu ya da bu şekilde değiştirmek, hafızaları sıfırlamak, yaşanmışlıkları unutturmak için kullanılan bir yoldur. Ankara Katliamı, Gar Meydanı’nda olmuştur. Gar Meydanı yaşanmışlıkla artık anıtsallaşmıştır. Alanın ismi Meclis kararıyla değişemez. Bunun için bile toplumsal mutabakata ihtiyaç vardır. Başkent Ankara'nın kimliğini değiştirme hedefiyle, sokak isimlerini, meydan isimlerini, park isimlerini değiştiren, her yeri ‘heykel’ diye ucubelerle dolduran bir anlayışın aldığı karar meşru değildir. Acılarımızı ve barış taleplerimizi anlayamayan bir yaklaşımın nasıl anıt yapacağı, bu işi Fen İşleri Müdürlüğü’ne vererek inşaai bir faaliyet olarak görmesinden bellidir.

İnsanların bedenlerinin parçalandığı yerlerden hâlâ araçlar geçiyor. Her geçen arabayla bedenlerimiz bir kez daha eziliyor. Gar Meydanı’nın ve o alanda –olacaksa eğer– bir anıtın, dünya ölçeğinde bir ortak akılla, bir fikir yarışmasıyla ele alınması gerekir.Yapılacak ilk iş alanın yayalaştırılması ve çevresiyle birlikte ele alınmasıdır. TMMOB'a bağlı ilgili meslek grupları ve sanatçılarla birlikte uluslararası bir yarışma için hazırlık yapıyoruz. Buna saygı göstersinler yeter.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi basın bildiriminden alınmıştır.