Merkez Ankara

19/12/2023 / skopduyuru

 

15 Ağustos 2022’de Ankara Yenimahalle’de Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara Projesi Şantiyesi’nde yaşanan iş cinayetine ilişkin davanın ikinci duruşması, 19 Aralık Salı günü saat 09:55’te 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Valiliğin, AFAD’ın ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin fırtına uyarılarına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı ve stajyer öğrencilerin sahaya çıkarıldığı şantiyede kolon kalıplarının devrilmesi sonucu inşaat mühendisliği öğrencileri Taha Öztürk (21) ve Emre Çetin (22) hayatını kaybetmiş, mimarlık öğrencisi Ege Kıratlı ağır yaralı olarak kurtulmuştu.

ODTÜ öğrencileri, 19 Aralık tarihli duruşmanın takip edilmesi talebiyle basın açıklaması yaptılar. Ege Kıratlı’nın okuduğu açıklama şöyle:

 

Merkez Ankara Projesi bir kent suçudur ve iş cinayetine sebep olmuştur. Olay Günü Valilik, AFAD ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin fırtınaya karşı yaptığı uyarılar dikkate alınmamış, şantiyede önlem almamıştır. Yoğun rüzgâr nedeniyle kule vinç dahi çalışmıyorken saha faaliyetlerinin durdurulmamış, stajyer öğrencilerin şantiyede sahaya çıkarılmış olması, yaşanan cinayetin birincil sebepleri arasındadır. Her zaman sabitlenmiş olması gereken duvar kalıpları, beklenen bir fırtına olmasına rağmen sabitlenmeden dikey vaziyette bekletildi. Bu olay göz göre göre yaşandı. Devrilen 2 tonluk beton kalıbı insan eliyle kaldırılmaya çalışıldı, çok fazla kırık ve kanamam olduğu halde beni kucaklayarak alt kata taşıdılar ve inşaat malzemeleri üstüne beni bıraktılar. Ambulansı bu şekilde bekledik. Sahada ilk yardım bilgisi de yoktu. Olayın ardından inceleme yapmak isteyen İnşaat Mühendisleri Odası bilirkişileri Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi yetkilileri sahaya alınmadı. 

Bu, Merkez Ankara’daki ilk iş cinayeti de değil; 2020 yılında bir işçi asansör boşluğunda düşerek hayatını kaybetmişti. Bu iş cinayetinin de Merkez Ankara projesine leke sürmesi engellendi ve üstü kapatıldı. Bu ihmaller zinciri, yaşadığımızın bir iş cinayeti olduğunu açıkça göstermektedir. Arkadaşlarımız Taha ve Emre’nin yaşam hakları, hayatları ellerinden alındı. Dilerim ki böyle bir acı başka hiçbir ailenin canını yakmasın.

Pasifik İnşaat arkasına aldığı yozlaşmış siyasi bağlantılarla ve kirli sermaye ilişkileriyle bu kent suçunun işlenmesinin önünü açmıştır. Öğrencileri olarak akademiden yakından tanıdığımız star mimarlar da kirli sermayeden payını almış bu kent suçundan büyük paralar ve itibar kazanmışlardır. Hepsi sorumludur. 

Türkiye’de iş cinayetleri yadsınamaz boyutta bir problem, bu problemin çözümü için herhangi bir adım atılmıyor. İnşaat işçileri, inşaat mühendisleri, mimarlar ve bütün sektör emekçileri olarak ölmek veya sakat bırakılmak istemiyoruz. Bunu hiçbir insan hak etmez. İnsan hayatı patronların inşaat bitirme hırsından ucuz değildir. Sivil toplum kuruluşlarını, üniversiteleri, akademisyenleri, sektörde, sahada aktif rol olan meslektaşlarımızı, inşaat sektörü bileşenlerini ve tüm öğrenci arkadaşlarımızı sesimiz olmaya, bu ihmallerin takipçisi olmaya davet ediyoruz. Sizin varlığınız ve desteklerinizle bu davadan çıkacak sonuç ibretlik bir karar olabilir. Bir sonraki iş cinayetini önlemek için beraber adım atmış olabiliriz.

19 Aralık 09:55’te Sıhhiye Adliyesi’ndeyiz, 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmam görülecek, hepinizi beklerim.

 

[TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi’nin bülteninden alınmıştır.]