Looking for Gender in Early Modern Ottoman Architecture

28/11/2019 / skopduyuru

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Tarihi Yüksek Lisans Programı, Mimarlıkta Çağdaş Tartışmalar dersi kapsamında düzenlenen seminer dizisinin 20. oturumunun konuğu "Looking for Gender in Early Modern Ottoman Architecture" başlıklı konuşmasıyla Juliette Dumas olacaktır. Sunum 10 Aralık 2019 saat 14:00'te MSGSÜ Mimarlık Fakültesi 1. katta, Fen Bilimleri Enstitüsü Seminer Odası'nda yapılacaktır.

Pek çok hanım sultan Osmanlı payitahtı ve ötesinde mimari banilik faaliyetinde bulundu. Peki, böyle bir sanatsal üretimi nasıl kavramsallaştırmak gerekir? İşin zor kısmı budur. Bunları cinsiyet sahibi yapılar okumak cazip gelebilir; ancak cami, köprü, çeşme veya okulların cinsiyeti var mıdır? Banileri kadın olduğu için bu binaların da cinsiyete sahip olduğunu düşünmekte haklı mıyız? Ve eğer öyleyse, bunlara nasıl bakmak gerekir?

Juliette Dumas Aix-Marseille Üniversitesi, Orta Doğu Araştırmaları Bölümü’nde doçent doktor olarak görev yapmakta; IREMAM’a (Arap ve Müslüman Dünyası Araştırmaları Merkezi) ve IFEA’ya (Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi) bağlı araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 

*Sunum İngilizce olacaktır.

10 Aralık 2019, 14:00

FBE seminer odası

MSGSÜ FBE Mimarlık Tarihi Yüksek Lisans Programı