Kelimeler ve Şeyler / Words and Things, 20-31 Mayıs 2013

20/5/2013 / skopduyuru

 

 

YTÜ Yüksel Sabancı Sanat Merkezi, bu sezonki etkinliklerine “Kelimeler ve Şeyler” ile devam ediyor.

Yüksel Sabancı Sanat Merkezi’nde bu kez YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde lisanüstü düzeyde eğitim gören öğrencilerin işleri sergileniyor.

Rıfat Şahiner’in küratörlüğünü yaptığı “Kelimeler ve Şeyler” başlıklı etkinlikte, 6 genç sanatçının, fotoğraf, video ve enstalasyonları yer alacak.

“Kelimeler ve Şeyler”’de yer alan katılımcıların isimleri şöyle:

Anıl Akkuş, Dilek Çulha, Dilruba Kocaışık, İpek Gençosman,Okay Özkan ve Zeynep Uçma.

“Kelimeler ve Şeyler”, temsil politikalarını, toplumsal kabulleri, gerçeklik olarak kabul gören söylemlerin nasıl şekillendiğini tartışıyor. Dil ve anlamın karşılıklı işlediği yapısalcı tezleri ve bu tezlerin yarattığı otorite fikrini kurcalıyor. Böylece çoğunca Derridacı bir perspektifle anlamların söküme tabi tutulmasını, dilsel verilerin izinin(trace) sürülmesini, çoğul anlamlar açığa çıkarılmasını amaçlıyor.

Bu sergi, dilin otoritesini çoklu anlamlandırma haritalarıyla sarsmayı deniyor. Geçmiş ve gelecek,  gelenek ve süreklilik, oluş ve eyleyiş hallerinin çatışkılarını sergiliyor. Kelimeler ve Şeyler, kurulu anlamların soykütüğüne (geneology), nesneler sisteminin arkeolojisine bir bakış, bir kazı alanı olarak nitelendirilebilir.

Yüksel Sabancı Sanat Merkezi’nin yenilenen iç ve dış mekanlarında, 20 Mayıs 2013, Pazartesi günü saat 17.30-19.30 saatleri arasındaki kokteyl ile izleyicisiyle buluşacak olan etkinlik, 31 Mayıs 2013, Cuma gününe kadar, hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek. [Tanıtım Bülteninden, NÖ]

 

YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi, Yıldız Yerleşkesi, Beşiktaş

20-31 Mayıs 2013

Açılış-Kokteyl: 20 Mayıs 2013, saat: 17.30-19.30

Bilgi için: [email protected]