IX. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

22/9/2015 / skopduyuru

 

 

Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacı ile 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmektedir. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin aktif olarak katılımının sağlanması hedeflenmektedir. 

Bu festival, “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır. “Dünya Mimarlık Günü” tüm dünyada, her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) üyesi 1.400.000 kişi tarafından kitlesel olarak kutlanmaktadır. 

Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlayarak ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmayı öngörmektedir.

Festival bu yıl 2-9 Ekim 2015 tarihlerinde yapılacaktır. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak gösterim programına alınan filmler, seyirci ile buluşturulacaktır. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecektir.  

Bu yıl Finli Yönetmen Rax Rinnekangas, festivalin konuğu olacaktır. Festivalde yönetmenin “Five Master Houses of The World” projesi kapsamında şu filmleri yer alacaktır:

1.       The Melnikov House (Konstantin Melnikov), Moscow, Russia, 1927 –29.

2.       Villa Mairea (Alvar Aalto), Noormarkku, Finland, 1938.

3.       Casa Estudio (Luis Barragán) Mexico City, Mexico, 1948.

4.       Le Cabanon (Le Corbusier) (+ E-1027-house; Eileen Gray), Roquebrune Cap Martin, France, 1952 /1926 – 29.

5.       The Koshino House (Tadao Ando) Ashiya, Hyogo, Japan, 1979-81, 1983-84.

Ayrıca, yönetmenin uzun metrajlı son filmi Theo's House da gösterimde yer alacaktır.

Yönetmenler Çağan Duran ve Ali Uluç Kutal’ın Aşağı Yukarı Galata filmi de özel gösterim programında izleyiciye sunulacaktır.

Bu yıl yarışma bölümü için, ABD, Almanya, Estonya, Fransa, Hollanda, İspanya, İran, İtalya, Kanada, Kuzey İrlanda, Türkiye ve Venezuela’dan başvuran 61 adet filmi değerlendirmek üzere, 4-5-6 Eylül 2015 tarihlerinde bir araya gelen ve Hilmi Etikan, Behiç Ak, Fikret Terzi, Süheyla Acar, Zeynep Ünal, Ayşe Ak, Esin Köymen ve İsmail Doğanyılmaz’dan oluşan seçici kurul, tüm filmleri izlemiş, gösterime alınacak filmleri ve ödüle değer bulunan filmleri belirlemiştir. Ödül alan filmler 9 Ekim 2015 Cuma günü, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır.

Film gösterimleri İstanbul’un iki yakasında beş ayrı salonda yapılacaktır. Gösterim salonları; Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy binası, Galata Derneği gösterim salonu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Bakırköy Temsilciliği, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Kadıköy binası, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kartal Temsilciliği olarak belirlenmiştir.

Mimarlar Odası

İstanbul Büyükkent Şubesi

 

Festival kataloğu için: http://www.mimarist.org/kurumsal-etkinlikler/ix-istanbul-uluslararasi-mimarlik-ve-kent-filmleri-festivali/3129-festival-katalog.html