Gürültü Sanatı: Müziğin Fütürist Makineler Tarafından Yıkımı

20/10/2017 / skopduyuru

 

“Yeni, muhteşem müzikte makineler de gerekli olacak.”
Ferrucchio Busoni, 1906

“Müzik kalabalıkların, büyük endüstriyel tesislerin, trenlerin, transatlantiklerin, savaş donanmalarının, arabaların ve uçakların ruhunu temsil etmelidir. Müzikal şiirin harika merkezi temalarına makinenin alanını ve elektriğin muzaffer krallığını eklemelidir.”
Balilla Pratella, 1911

Gürültü Sanatı, İtalyan fütüristlerin müzik ve gürültü üzerine manifesto ve yazılarını Türkçe’de ilk defa biraraya getiriyor. Modern gürültü müziğinin temellerinin aslında bir yüzyıl önceye dayandığını göstererek fütürist düşüncenin ve onun en dayanıklı, belirgin miraslarının iç yüzünü gösteriyor; fütürist resmi anlamanın yolunun gürültü sanatını anlamaktan geçtiğini ortaya koyuyor.

Kitap beş önemli fütürist manifestoyu içeriyor: Luigi Russolo’dan “Gürültülerin Sanatı” ve “Fütürist Gürültü Makineleri”, Balilla Pratella’dan “Fütürist Müzisyenler Manifestosu”, “Fütürist Müziğin Teknik Manifestosu” ve “Kuadratürün Yıkımı”; ayrıca derlemede Carlo Carrà’nın “Seslerin, Gürültülerin ve Kokuların Resmi” metni, Bruno Corra’nın Renkser Müzik üzerine notları, Ferrucchio Busoni’nin “Ses Sanatının Yeni Bir Estetiği İçin Taslak” yazısı, fütürist müzik ve mirası hakkında tarihsel bir tanıtım ve bir kronoloji yer alıyor.

 

Luigi Russolo, Francesco Balilla Pratella, Gürültü Sanatı: Müziğin Fütürist Makineler Tarafından Yıkımı, çev. Cemal Topçu (Sub Yayınları, 2017)