Erro, "Kokteyl", Ankara Galeri Nev, 13 Aralık 2013-18 Ocak 2014

12/12/2013 / skopduyuru

Güçlü etkisi olan malzemeye gereksinim var ve bütün seyahatlarimde, indirimli kitapçılarda, gazete bayilerinde bu malzemenin peşindeyim. Çeşitli imgeler biriktiriyorum ve bir temaya dair bütün imgeleri biraraya getirdiğimde yeni bir serinin temelleri de atılmış oluyor.

 


 

Ankara Galeri Nev, 2013 yılını, Pop Art’ın Avrupa rotasını çizen başlıca isimlerden biri olan Erró ile kapatıyor. Böylece, Avrupa modernizmini, daha önce açtığı Picasso, Dali, Bonnard, Dubuffet, Saura, Topor, Alechinsky, Pedersen, Levy, Velickovic ve Adami sergileriyle düzenli olarak temsil eden Galeri Nev, bu ikonlaşmış isimlere bir yenisini ekliyor. 

“Kokteyl” başlığını taşıyan sergide, Erró resminin temel taşları arasında sayabileceğimiz Ingres, Delacroix, Léger ya da Picasso figürlerini, sinema yıldızlarını, devlet adamlarını, Doğulu ve Uzakdoğulu kadınları, sömürge ülkelerinin, savaşın ve soğuk savaşın kahramanlarını ve çizgi roman karakterlerini yeniden kurguladığı dört önemli baskı dizisine yer veriliyor: “Made in Japan” (1972), “Histoire de Lille” (1991), “MAO” (2002-2003) ve “Ouled Nail”(1981-2010). Bu diziler ve onlarla artiküle olan oldukça erken tarihli kimi tekil işler, izleyicilere, Erró’nun yapbozlarını gözlemleme, görüntüleri nasıl bozduğunu, karıştırdığını ve birleştirdiğini izleme ve nihayetinde ortaya çıkan görsel sentezlerin tezatlarla dolu ‘bütünlüğü’nü değerlendirme fırsatı sunuyor.

Esas adı Gudmundur Gudmundsson olan Erró (1932, İzlanda) İzlanda Reykjavík Akademisi’nde resim, Norveç Oslo Akademisi’nde gravür ve fresk çalıştı. İlk sergisi 1955 yılında Floransa’da açıldı. 1950’li yıllarda İspanya, İtalya, Fransa ve Almanya’ya gitti; Floransa Güzel Sanatlar Akademisi ve Ravenna’da Bizans mozaik sanatı üzerine dersler aldı. 1958’de Paris’e yerleşti ve dünyayı gezmeye başladı. Seyahatlerinde topladığı reklamlar, fotoromanlar, siyasi broşürler ve anonim fotoğraflar resminin ana ilham kaynağını oluşturdu. Bu görsel malzemeyi tuval üzerinde yeniden kurgularken kimi zaman mizah duygusunu, kimi zamansa acıma ya da şiddet duygularını kullandı. Tüketim, devrim ve erotizm etrafında şekillenen ve provokatif ruhla bezenen eserleri, aralarında Guggenheim, MoMA, Centre Pompidou, Berlin Nationalgalerie ve Tokyo Museum of Modern Art’ın da bulunduğu pek çok uluslararası koleksiyonda temsil ediliyor.

Sanat tarihçileri, Pop Art’ın mucitlerinden Warhol’un kimi zaman ucuz ya da soğuk bulunabileceğini, Lichtenstein’ın bazı eserlerinin nostaljik ve dolayısıyla dekoratif olabileceğini, Rosenquist’in fazlaca hayali ya da ‘buğulu’ işler üretebildiğini, buna karşın Erró’nun her zaman son derece politik olmasıyla kendini ayrıştırdığını belirtiyor.

Bu açık, kararlı ve çoğu zaman sert politik tavrın başlıca örnekleri “Kokteyl” sergisinde izleniyor. Sergi, 13 Aralık 2013-18 0cak 2014 tarihleri arasında Ankara Galeri Nev'de devam ediyor. 

 

Galeri Nev      

gezegen sokak 5 06700 gop ankara 

t 312 437 93 90  f 312 436 39 47

www.galerinev.com