Duyulamayanı Görmek / Görülemeyeni Duymak

1/10/2013 / skopduyuru

 

İlk kez 1979 yılında icra edilen “Dali’den Üç Resim”, İlhan Usmanbaş’ın 1952-55 yılları arasında, 3 yıl süren titiz bir çalışmanın ardından ortaya koyduğu bir eseri. Gerek müzikal dili ve gerekse de yazım tekniği açısından Çağdaş Türk Müziği’nde önemli bir yere sahip olan bu eser, resim ile kurduğu ilişki bağlamında da ayrıcalıklı bir yere sahip.

Orhun Orhon’un şefliğinde gerçekleştirilecek konserde orkestraya eşlik edecek görsel performansın, Usmanbaş’ın müziğinden elde edilen sessel verileri görünür kılması ve böylece bestecinin ortaya koyduğu zamansal/mekânsal etkileşime yeni bir boyut kazandırması hedefleniyor. Görsel sanatçı Refik Anadol ve Mert Kızılay tarafından hazırlanan bu performans, müziğin formunu ve sesin hareketini mekânsal olarak algılayabileceğimiz bütünsel bir yapı ve farklı bir deneyim alanı sunuyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından desteklenen ve 240. yıl etkinlikleri kapsamında bir yayına dönüşmesi planlanan “Duyulamayanı Görmek / Görülemeyeni Duymak: İlhan Usmanbaş’ın 'Dali’den Üç Resim' Konseri ve Görsel-İşitsel Performansı” İTÜ Sanat Tarihi Doktora Programı ve Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MIAM) işbirliğiyle hayata geçiriliyor. 

4 Ekim Cuma günü, saat 21:00’de İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirilecek bu etkinlik, müziğin oluşumunda model olarak kullanılan resimlerin sese ve bu seslerin yeniden görüntüye dönüşmesine tanık olmaya davet ediyor. [Tanıtım metninden, NÖ]