Dönüşüm(ler), Jacob de Baan

18/11/2015 / skopduyuru

Jacob de Baan bir yolcu. Baan, Amsterdam ve İstanbul’da yaşıyor. Gidip geliyor; bazen uçarak bazen yürüyerek bazen de bisikletle Felemenk kanalları içinden ya da İstanbul Boğazı’ndan.

Baan, ışığı kendisine ilham almış bir tasarımcı: şafaktan alacakaranlığa; sabahtan akşama; doğal ışıktan yapay ışığa; sonunda Kuzey Denizi’ne ya da Haliç’e yansıtılmış olarak.

Bir yerden başka bir yere taşınmak, farklı kültürlerle ilişki kurmak, alışkanlıkları değiştirmek gibi durumlar herkes için önemli olan dönüşümleri yansıtır. Fakat aynı zamanda farklı ışık çeşitlerinin deneyimlenmesi hayatımızda küçük bir değişikliğin ibaresi olabilir. “Günün her ânı –diyor Jacop de Baan– bize farklı bir ışık türü verir. Bu, güneşin doğal ışığının ve gökyüzünün ve de ateşin yanı başında oturmak gibi geçmişe ait eylemlerle derinlemesine bağlı.

 

 

Jacob de Baan, fotoğraf sanatçının kişisel internet sitesinden alınmıştır, http://www.jacobdebaan.com

 

Jacob de Baan, PASAJ için geliştirdiği sergi projesi bünyesinde bir dizi atölye çalışması, yerleştirmeler, arşiv malzemeleri ve yeni tasarlanmış aydınlatma objelerini “Dönüşüm(ler)” fikrinden ilham alarak izleyici ile paylaşıyor. Tarlabaşı, İstanbul’un merkezinde yer alan ve sürekli dönüşümlerin yaşandığı bir mahalle. Tarih boyunca farklı etnik gruplarca şekillendirilmiş: Yunanlılar, Ermeniler, Museviler ve Anadolu’dan gelmiş insanlar... Bu bitmez tükenmez tartışmalı süreç, kentsel dönüşümün hızla ilerlemesi ve Suriyeli göçmenlerin de gelmesi ile birlikte hâlâ devam etmekte. Baan projesinde Tarlabaşı’nı, mahalle sakinleri ve onların yaşam alanları içinde kendi ışık tasarımlarını paylaşacağı bir platform haline getiriyor.

Tıpkı PASAJʼın, Kurdela Sokak üstünde bulunan küçük lokantayı, aynı zamanda lokanta faaliyetlerini de devam ettiren PASAJ Tarlabaşı adında bir güncel sanat mekânına dönüştürmesi gibi.

PASAJ Tarlabaşı ile birlikte sergi bir kaç metre ileride bulunan PASAJ Stüdyoʼda sergilenecektir.

Tarlabaşı’nda yaşayan çocukların yer alacağı atölye çalışmalarında sanatçı, çocuklara, kendi düşüncelerinden, değerlerinden ve isteklerinden yola çıkarak yeni objeler çizmeyi ve yapmayı göstermeyi hedeflemektedir. Çocuk ve yetişkinler, sanatçının yassı paketlenmiş ve birleştirilmeye hazır aydınlatma objelerinin üretim aşamalarının arkasındaki süreci deneyimleyerek, aynı zamanda yeni objeler tasarlayarak birer tasarımcı olma şansını elde edecekler. [basın bülteninden]

 

Jacob de Baan, Dönüşüm(ler), 20 Kasım – 12 Aralık 2015

Pasaj Stüdyo / Ömer Hayyam Caddesi Kahya Bey Sokak No: 15

Pasaj Tarlabaşı / Kurdela Sokak No: 43/A

Tarlabaşı, Beyoğlu