Boşluk Fraksiyonu (Void Fraction)

4/6/2023 / skopduyuru


  

Julie Upmeyer ve Mari Rose Pritchard, Zeynep Nur Ayanoğlu'nun moderatörlüğünde, ortak projeleri “Boşluk Fraksiyonu” (Void Fraction) üzerine PASAJ Barın Han'da bir söyleşi gerçekleştirecek.

Julie Upmeyer ve Mari Rose Pritchard 5-18 Haziran tarihleri arasında PASAJ’ın Küçük Şeyler Stüdyo Rezidansı kapsamında İstanbul’da. Upmeyer ve Pritchard, Galler’deki Caernarfon Kalesi ile İstanbul Surları arasındaki bağlantıdan yola çıkarak kireçtaşı manzaraları ve kültürü üzerinden bir araştırma yürütecekler. Söyleşi kapsamında, İstanbul'da yürüttükleri çalışmaları  ve kireçtaşı malzemesinin inşaat ve sanattaki izlerini değerlendirecekler. Sanatçılar bugüne kadar taş ocaklarını ziyaret etti; jeolog, tarihçi ve fenomenologlarla görüştü; enstalasyon, nesne ve eylemler yarattı ve kireçtaşına dair (karbonifer, globigerina, coralline gibi) konuları derinlemesine inceledi.

Konuşmacılar: Julie Upmeyer ve Mari Rose Pritchard

Moderatör: Zeynep Nur Ayanoğlu

Yer: PASAJ Barın Han

Tarih: 9 Haziran 2023

Saat: 15.00

Söyleşi dili İngilizcedir; video kaydı PASAJ'ın YouTube sayfasına yüklenecektir. Söyleşiden sonra bir soru cevap oturumu da olacaktır.

 

Açık Stüdyo

Upmeyer ve Pritchard'ın Galler ve İstanbul'daki çalışma süreçleri 8 Haziran'da ziyarete açık olacak. Sanatçıların zaman içinde gelişen çalışmaları ve elde ettikleri bulgular 10 Haziran'a kadar PASAJ Barın Han'da görülebilir.