Bina, Beden, Hayvan – Ferhat Özgür

20/4/2016 / skopduyuru

 

"Bina, Beden, Hayvan" başlıklı sergi, Ferhat Özgür'ün 2005-2016 yılları arasında yaptığı üç video çalışmasını izleyiciyle buluşturuyor. Bina ve beden ilişkisi üzerinden kurgulanan sergide yer alan "Biz Ameleyiz" adlı video, bina yapımının isimsiz kahramanları olan, insan emeğinin dünya üzerindeki en yaygın temsilcileri inşaat işçilerinin yaşamına bir bakış içeriyor. Sanatçı inşaat işçilerinin yaşam ve çalışma şartlarını, kendi bedensel ve dilsel anlatılarını dökümanter bir dille göstererek tartışmaya açıyor.

"Diriliş" adlı çift kanallı işindeyse Ferhat Özgür, ölüm sonrasının somut bir öğesi olan ve kaybedilen kişiyi veda seremonisine hazırlayan, ölü yıkama eylemine odaklanıyor. Sanatçı bu eylemi medeniyeti temsil eden modern yapıların yıkım ritüeliyle ilişkilendiriyor. Bu göstergesel ilişki Richard Senneth'in Ten ve Taş isimli kitabının temel dayanağı olan kültür ve medeniyet olgularını yapısal bir bağlamda tekrar ele alıyor.

Sergideki “Türkan Dağdelen: Şefkate Adanmış Bir Yaşam” isimli yapıt, bir hayvan hakları eylemcisi olan Türkan Dağdelen'in bu konudaki mücadelesi ve fikirleri hakkında etkileyici ve çarpıcı detaylar içeriyor. [basın bülteninden]

Adres: Videoist Mardin/ 1. cadde 114c/d Mardin