Bengü Karaduman: Rüya Notları, Başka Gezegenler

17/3/2014 / skopduyuru

Video, yerleştirme ve heykel çalışmalarıyla son yıllarda uluslararası alanda da dikkat çeken genç sanatçı Bengü Karaduman’ın Almanya’daki ilk kişisel sergisi Galerie | PRISKA PASQUER Köln’de açılıyor. Necmi Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, sanatçının bu mekân için ürettiği son dönem işlerini sunuyor.

1974 yılında Hildesheim’da doğan Bengü Karaduman, sanat eğitimini Hochschule der Bildende Künste Saar Saarbrücken ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde aldı. Yaşam ve üretim süreci açısından hem Alman hem Türk kültürü içinde yorumlanabilecek işler üreten sanatçı, birçok disiplinde (desen, heykel, video, yerleştirme) deneylere giriyor. Köln’deki sergi, Karaduman’ın İsviçreli sanatçı Meret Oppenheim’ın yazdığı bir şiirden yola çıkarak geliştirmiş olduğu yerleştirme, resim, video ve heykellerden oluşuyor.

Sanatçının üretiminin hareket noktasını, 2010 yılından itibaren düzenli olarak tuttuğu rüya notları oluşturuyor. Kendi bilinçaltı dünyasının fantastik öğelerinden metaforlar oluşturan Karaduman, bireyle toplum arasındaki uyumsuzluk noktalarını yorumluyor. Köln sergisinin en önemli özelliği, politik, sosyal ve kültürel perspektiflerden oluşan bir form diline sahip olması.

Sergi 17 Haziran 2014 tarihine kadar Galerie Priska Pasquer’da izlenebilir.

 

Bedwalk, 2014


Shadows, 2014