Baysal-Birsel Rasyonalizmi: 20. Yüzyılın İkinci Yarısında Mimarlık Pratiği

4/3/2014 / skopduyuru

 

 

 

Mimarlar Odası, 2006 yılından beri Türkiye’nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimarların anısını yaşatmak üzere Anma Programı’nı kurumsallaştırdı.

Anma Programı’nın 2012-14 dönemi için seçilen mimarlar Haluk Baysal ve Melih Birsel hakkındaki çalışmalar, Mimarlar Odası Anma Programı Komitesi tarafından “Baysal-Birsel Rasyonalizmi: 20. Yüzyılın İkinci Yarısında Mimarlık Pratiği” temalı program çerçevesinde yürütülüyor. Aynı başlıklı sempozyum, 7 Mart 2014 tarihinde, İstanbul’da, Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Hizmet Binası’nda düzenlenecek.

“1950’li yıllardan başlayarak 1970’li yılların sonuna kadar Türkiye mimarlık ortamında modern anlayışın yerleşmesine yönelik sürekli ve tutarlı katkıları, kolektif yapı üretim modelinin oluşmasına yönelik öncü çabaları, ürettikleri yapılarda uluslararası ortamla kurdukları süreklilik ilişkisi ve ürünlerinin özgün nitelikleri nedeni ile” seçilen Baysal ve Birsel’i merkezine alan sempozyum, önceki Anma Programları’nda olduğu gibi, mimarlardan yola çıkarak, onların temsilcisi olduğu dönemi anlamaya çalışan sunumları da içerecek.

Sempozyoum programı