Başak Kaptan, Mükemmel Mutsuzluk

27/2/2014 / skopduyuru

Videoist’i 2003 yılında Hülya Özdemir ve Ferhat Kamil Satıcı’nın oluşturduğu İstanbul merkezli bir sanat kolektifi olarak tanıdık. Kurulduğu tarihten bu güne farklı mekânlarda yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatçıların katılımı ile etkinlikler gerçekleştirdiler. 1 Mart 2014’ten itibaren mobil bir sanat projesi olma niteliği taşıyan Videoist, mutlak çekim merkezi olan modern metropolden hareket ederek, çağdaş sanatın taşınabilir sınırlarını araştırıyor.

Anadolu’nun Ortadoğu’ya bakan balkonu konumundaki Mardin’de, çağdaş sanatın mahdumlarına bir buluşma, sergileme, sunum, gösterim, konuşma ve tartışma alanı yaratmayı hedefliyor.

Bu alanda bir hafıza ve hatırlama mekanizmasını açığa çıkaracak nitelikte projeleri ve sergileri konuk etmeyi planlıyor. Video sanatı arşivini de içeren buluşma mekânı araştırmacılar, küratörler, sanatçılar ve koleksiyonerlerin ziyaretine açık olacaktır.

Videoist bu yeni mekânında 1-26 Mart 2014 tarihleri arasında Başak Kaptan’ın “Mükemmel Mutsuzluk“ başlıklı kişisel sergisini Mardin’de izleyiciyle buluşturuyor.