Aslında / Kadın Yazısı Festivali II Sergisi

23/11/2019 / skopduyuru

 

MSGSÜ Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı tarafından düzenlenen "İkinci Kadın Yazısı Festivali" kapsamında ev sahipliğini Karşı Sanat'ın yaptığı "Aslında" başlıklı sergi, 16 Kasım-1 Aralık arasında ziyaret edilebilir.

Tema:  Aslında

Çok şeyi bir arada söyleme telaşı içinde olduğumuz bir dönemde bu tema bize geniş bir alan açarken, tüketilmiş kavramlardan uzak, yeni bir düşünce biçimine bizi teşvik ediyor. Muğlaklığıyla, özgünlüğe ve yaratıcılığa olanak tanıyor. Çünkü “aslında”nın kendisi de eleştiriye açık; hep gerçeği işaret ettiğini iddia ediyor, ama bu bir iddia yalnızca, bunun da en çok kendisi farkında. Bu nedenle eşikte duruyor. Hepimizin uzlaşabileceği bir “asıl” var mı? “Aslolan” bilinebilir mi? Aslında ile başlayan söyleyişlerde "asıl" olmayan da vurgulanmıyor mu? Bu ikilik bize ne gösteriyor? “Aslında” dediğimizde itiraz etme hakkımızı mı kullanmış oluruz?  Söylenmişi tekrarda ısrar mı ederiz yoksa söylenmemişi, söylenip de duyulmayanı mı seslendiririz? “Aslında”nın hangi anlamlara gelebildiğini araştırmak, kadın yazısını daha iyi kavramak açısından önemli.

Festival programı ve gelişmeler için:

 

www.kadinyazisi.com

www.twitter.com/kadinyazisi

www.facebook.com/kadinyazisifestivali

 

Sanatçılar:

Arzu Arbak, Ayça Telgeren, Ayşe Kurşuncu, Basako, Belkıs Taşkeser, Ekin Saçlıoğlu, Gamze Taşdan, Gözde Başkent, Güneş Terkol, Meliha Sözeri, Merve Morkoç, Nur Gürel, Seda Mit, Sedef Kermen, Zeycan Alkış, Zeynep Beler

Karşı Sanat Çalışmaları İstiklal Caddesi Aznavur Pasajı No: 108 Kat-6 Beyoğlu / İstanbul