Ankaralılar İlhan Koman Heykelinin Peşinde

14/6/2016 / skopduyuru

 

 

Başkent Dayanışması bileşenleri, Seğmenler Parkı’ndan yok olan İlhan Koman heykelinin bulunması için mücadeleyi sürdürüyor. Bu kapsamda 12 Haziran Pazar günü Seğmenler Parkı’nda düzenlenen “Ankara’nın heykelleri” başlıklı söyleşide, yerel yönetimlerin sanata bakışı, Ankara’da sanata ve sanatçıya verilen değer tartışılırken, kent ve sanat üzerine öneriler ve görüşler paylaşıldı. Söyleşi sırasında twitterda #Komanheykeli #heykelaranıyor hashtagleri açılarak, tüm vatandaşların bu kampanyaya destek olması istendi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hülagü Kaplan’ın yürüttüğü söyleşiye, Ankara Galeri Nev adına Deniz Artun, Timur Erkman, Yaygara sanat inisiyatifinden heykeltıraş Erdal Duman ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuşmacı olarak katıldı.

 

Heykelle İlgili Önemli Bilgi

Söyleşide konuşan Deniz Artun, heykelin kaidesinde bulunmadığını gördüklerinde Seğmenler Parkı'ndaki güvenlik görevlileriyle görüştüklerini dile getirerek, heykelin Belediye tarafından kaldırıldığı cevabını aldıklarını belirtti: "Heykelin kaidesinde olmadığını gördüğümüzde, parkın güvenlik görevlileriyle görüştük, heykel kaidesinde yok, nerede diye sorduk. Görevli, heykelin Belediye tarafından kaldırıldığını, onarımı ve bakımı yapılarak tekrar getirilip yerine konulacağını söyledi."

Heykelin Seğmenler Parkı'na konulduğu 1992 yılında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürüten Timur Erkman, Ankara'daki heykel envanterine ilişkin bilgi vererek, heykellerin kentteki anlamlarına değindi.

Heykeltıraş Erdal Duman ise, iktidarın sanatı ve sanatçıyı değersizleştiren uygulamalarına işaret ederken, son yaşananların ülkedeki gericiliğin geldiği hat safhayı gösterdiğini belirtti ve İlhan Koman Vakfı’nın mesajını okudu:

İlhan Koman’a göre “İnsan her şeyin ölçüsü olduğu zaman, kent, içinde yaşamaya değer bir yer olacaktır. Sanatçının amacı, insanlara yaratıcı, öznel bir bakış açısı kazandırmak, içinde yaşadıkları koşulların tek ve mutlak olmadığını hatırlatmaktır. Sanatçı, insana özgürlüğünü ve gücünü geri verecek, yeni bir gerçeklik düzlemi yaratmak adına çalışmalıdır. Sanatçı, evrenin şiirsel düzeni ve matematiğin gizemi arasında bir bağlantı kurmuş olmalıdır. Bu düşüncede soyutlama, insanı ve mekânı hedef alır, onları tarihin içindeki geçici kimliklerinden sıyırır, sonsuzluğun içine bırakır.” İlhan Koman’ın belirttiği gibi, sanata, sanatçıya ve sanat eserlerine karşı yapılan her türlü zorbalık, işte bu nedenlerle insanlığa karşı yapılmış demektir. İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı olarak, insan değerleri ve uygarlığına karşı yapılan bütün zorbalıkları şiddetle kınıyoruz.

 

"Heykel 3 Kilo Değildir ki Alınıp Gidilsin" 

 Söyleşide Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Kent bir üniversite gibidir, heykelleriyle, mimarlığıyla, yapılarıyla yaşayanlarına bir öğrenme süreci yaşatır,"dedi. Candan şöyle devam etti:

Yaşam alanlarımızın yok edilmeye çalışıldığı bir süreçte, bir heykel kaybolmuş, bir bina yıkılmış deyip geçemeyiz, sistematik bir yok etme politikasının sanata ve mimarlığa yansımasıdır bugün yaşadıklarımız. İlhan Koman heykeli öyle ortadan kayboldu diye bir şey olamaz. Bu parkın sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi’ndedir, heykel de üç kilo değildir ki alınıp gidilsin. Park görevlilerinin heykelin belediye tarafından götürüldüğü yolundaki iddiası, heykellere tüküren anlayışı düşündüğümüzde, kuvvetle muhtemeldir. Heykelin ortadan kaybolmasına ilişkin kamuoyu yaratıldığında, park görevlilerin artık burada görev yapmadığını da duyuyoruz. Bu heykel başkentin göbeğinde, elçiliklerin olduğu bir alanda, yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu yerde kaybolamaz, kaybolursa durum çok açıktır. Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Heykelin izini süreceğiz, bu basit bir olay değil.

Parkta düzenli olarak yürüyüş yapan vatandaşların da katıldığı söyleşide, heykelle ilgili görgü tanıkları ortaya çıktı. Heykelin 7 Mayıs sabahı yerinde olduğu, ancak 8 Mayıs sabahı ortadan kaybolduğu ifade edildi. [TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi]