Amed Kenstel Araştırma Atölyeleri 1

7/3/2019 / skopduyuru

  

TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi ve Başka Bir Atölye birlikteliğinde Mart ve Nisan aylarında Diyarbakır'da bir dizi kentsel araştırma atölyesi düzenliyoruz. Atölyelerle birlikte mimari belgeleme, koruma, müzeleştirme ve yeniden inşa süreçlerini Diyarbakır özelinde tartışmaya açmayı hedefliyoruz. İlk atölyemizle 23-24 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır'da Ahmet Doğu İpek, Emre Özyetiş, Pelin Kaydan kolaylaştırıcılığında bir başlangıç denememiz olacak. Giriş atölyemizin ismi "Hareket Halinde Yürürçizer".

Bu iki günlük atölye boyunca hareket halinde yürür-çizerler olarak Diyarbakır'da yaşanan yıkım ve (yeniden) inşa süreçlerine dair belge ve veri biriktirmeyi amaçlıyoruz. Bu üretimlerin diğer atölyelerde kullanılması ve yaz okulu olarak kurgulanan uzun süreli bir atölye için yöntem araştırmasına katkı sağlamasını istiyoruz.

Sur ile birlikte Ofis, Yeniyol, Diclekent, 75.Yol, Talaytepe, 50. Yol gibi yeni yerleşim yerlerinde gezerek eskizler yapılacak ve yereldeki mimar, akademisyen ve kentliden şehirdeki kentsel dönüşüm dinlenecektir. Ahmet Doğu İpek, Emre Özyetiş ve Pelin Kaydan ile birlikte düzenlenecek “yürürçizer” atölyesi kenti çizerek, yazarak, not alarak belgeleme, haritalandırma, görselleştirme ve temsil etmek isteyen mimarlık, tasarım, planlama, güzel sanatlar öğrencilerinin katılımına özellikle açıktır.

Atölyeye katılım için başvuru formunu doldurarak çizim, eskiz örneklerinizin bulunduğu çevrimiçi bir bağlantıyı paylaşabilirsiniz.

Detaylar için: Hareket Halinde