Ağustos Atölyesi 2019: Faust

6/8/2019 / skopduyuru

 

Karşı Sanat Çalışmaları’nın TÜYAP Sanat Fuarı ile ortaklığının ürünü olan yaz okulu Ağustos Atölyesi, 2019 yazında ikinci edisyonuyla yola devam ediyor.

Ağustos Atölyesi 1-30 Ağustos tarihleri arasında Beylikdüzü’nde TÜYAP fuar alanlarından birini mesken tutuyor. Geniş bir hangarı çadır kampı, yaşama, üretme ve hayal etme mekânına, özgür bir okula dönüştürüyor.

Bu yılın sürprizi, atölyenin tiyatroya odaklanıyor olması. Ağustos Atölyesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü’nden bu yıl mezun olan sekiz tiyatro öğrencisini ve onlarla çalışan müzisyenleri resim, heykel, video ve fotoğraf alanından genç sanatçılarla buluşturuyor. Atölyenin amacı bir edebi metin etrafında teorik ve pratik çalışma yürüterek sahnede disiplinlerarası fikirleri canlandırmak.

Ağustos Atölyesi, farklı disiplinlerden yaratıcıların kolektif çalışmayla bir tiyatro oyununu ve mekânını ürettikleri bir deneyim olmaya hazırlanıyor; mimari, tiyatro ve plastik sanatların kesişiminde, oyunun sahnesini, seyirciler için ayrılan alanı, fuaye ve soyunma odalarını bir bütün olarak tasarımın sorunu haline getirmeyi amaçlıyor. Tüm bu deneyselliği yaşamak için çağımızın kültürel ve politik koşullarında yeni sözler söyleyen klasik bir metni, Goethe’nin Faust’unu merkezine alıyor. Yiğit Sertdemir yönetiminde çağdaş bir çehre kazanan Faust’u, dev TÜYAP mekânının ölçeğinde yeniden tasarlayıp sahnelemeyi, atölyenin hedefi olarak belirliyor.  

 

 

 

Alanlarında uzman hocaların eğitimleri ve mentörlüğüyle işleyecek süreç, teori ile pratiği biraraya getirmeyi amaçlıyor. Atölye alanı, Ağustos ayı boyunca soruların, cevapların, deneylerin, tasarıların, hayallerin ve tecrübenin kolektif ve özgür biçimde paylaşıldığı bir laboratuvar olmaya hazırlanıyor.

30’a yakın genç sanatçının gerçekleştireceği üretimler, Kasım ayında TÜYAP Sanat Fuarı’nda 7. holde izleyiciyle buluşacak. Bu deneyimi paylaşmak ve sürece teorik ya da pratik katkı sunmak isteyen herkese kapımız açık. Etkinliklerimizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

Karşı Sanat Ekibi:

Eda Yiğit, Ezgi Bakçay, Feyyaz Yaman, Orhan Cem Çetin

 

Facebook

Artist 2019

@artistfaust

https://www.facebook.com/artistfaust/

Twitter

Artist 2019

@Artist2019Faust

https://twitter.com/Artist2019Faust

Instagram

@artist_faust

https://www.instagram.com/artist_faust/