7. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

25/9/2013 / skopduyuru

 

 

Türkiye Mimarlar Odası, kurulduğu 1954 yılından bugüne mimarlık kültürünün geliştirilmesi, tarihi mirasın yaşatılarak korunması ve yaşam kalitesinin desteklenmesi konularında yoğun çalışmalar sürdürmektedir. Bu çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmak amacıyla, 2007 yılından bu yana, "İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali" adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmektedir. Söz konusu etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, alana ilgi duyan her kesimden aktif katılım sağlanması hedeflenmektedir.

Festival, "Dünya Mimarlık Günü" nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesince gerçekleştirilen "Mimarlık ve Kent Şenliği" programı kapsamında düzenlenmektedir. "Dünya Mimarlık Günü" ise, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) üyesi ülkeler ve mimarları tarafından kutlanmaktadır.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin bu yıl yedincisini düzenlediği "İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali"nin yarışma bölümünde Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Norveç, Portekiz, Rusya, Yunanistan ve Türkiye'den katılan belgesel ve canlandırma dallarındaki filmlerden, ön elemeyi geçerek Seçici Kurul tarafından gösterim programına alınan filmler ekli belgede belirtilmiştir.

İlk üç ödülü alan filmler; 9 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 19.00'da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy Binası'nda yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır.

"Dünya Mimarlık Günü" bu yıl 7 Ekim 2013 tarihinde kutlanacaktır. Film Festivali programı 1 Ekim 2013'de başlayarak 7 Ekim 2013'de sona erecektir. 1-7 Ekim 2013 tarihleri arasında, İstanbul'un her iki yakasında, üç farklı salonda, seçilen filmlerin gösterimi sürdürülecektir. Toplamda 25 adet film gösterim programında yer almaktadır. Bu filmler dönüşümlü olarak her üç salonda da izleyicilerle buluşacaktır. Yarışma filmlerinin yanı sıra, üç film de özel gösterim programına alınmıştır. [Tanıtım metninden, NÖ]

Film gösterim programına Mimarlar Odası'nın web sayfasından ulaşabilirsiniz: http://www.mimarist.org/kurumsal-etkinlikler.html ve www.archfilmfest.org 

 

Film gösterimi yapılacak salonlar:

Salon 1:
Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi
Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu
Karaköy, Kemankeş Cad. No.31
Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 - 251 49 00 / 205

Salon 2:
Nazım Hikmet Kültür Merkezi
Yılmaz Güney Salonu
Bahariye, Ali Suavi Sk.(Sanatçılar Sokağı) No.7
Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 - 414 22 39

Salon 3:
Galata Derneği Sinema Salonu
Karaköy, Galata Kulesi Sokağı No.21 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212-243 98 10