“Loading”, PASAJ Karaköy

17/4/2018 / skopduyuru

 

2010’da Halep Pasajı'ndaki ilk mekânımıza yerleştiğimizde, bir isim bulmak için açık alan buluşması yapmış, katılımcılarla birlikte, mekânla kurduğu bağı önemseyerek PASAJist ismini seçmiştik. Aslında, o zamanlarda, bu ismin PASAJ'ın hikâyesinde oynadığı rolü kestirememiştik. PASAJ başından beri bir yerden başka birine geçişte, daracık koridor ve odalarda, merdiven çıkışları ve dükkânlarda sayısız sanatçı ve katılımcıyla buluştu, buluşmaya devam ediyor. Şimdi Karaköy'deki Nimet Han'ın ikinci katına 16 m2lik odaya taşınıyor. Bir süre, bu mekânı kullanacağız.

Hızlı bir sosyal değişim geçirdiğimiz bugünlerde, kolayca yitmekte olan ve hatta yitmesinin önemli olmadığı savunulan belleği görünür kılmayı amaçlıyoruz. Bellek geçmişten geleni geleceğe güvenle taşıyabilmek icin ihtiyacımız olan nadide şeylerden biri. Ters yönde yüzmeye devam ederek belleğin önemini vurgulayan, bireysel, toplumsal tarihimizi hiçe saymayan geleceğe atacağımız adımlara önem veriyoruz.

Buraya mekâna özgü işler üretmesi için davet edeceğimiz sanatçılara, mekâna oyuncu bir sekilde müdahale etmelerini öneriyoruz. Biz bu odayı küçük bir sızıntı olarak kurguladık, geçmiş, şimdi ve gelecek arasında bir imkân – mekân kurgusu. Bir küçük sığınak gibi, patrikhaneye yüzünü veren balkondan hanın içine, Bolşevik rejiminden kaçanların kubbedeki ibadethanesinden, sokaktaki sayısız kafeye, kahveye, çorbacıya açılacak, iskele ve köprülerden geçişlere olanak sağlayacak, anımsayıp bulacak, bulanıktan dönüştürecek, zaman ve mekânla oynacak projelere ev sahipliği yapmaya başlıyoruz.

Nisan’daki bu ilk sergide AslieMK, M. Cevahir Akbaş ve Züleyha Altıntaş’ın bellek üzerine farklı yaklaşımları biraraya getiriliyor.

 

Açılış Tarihi ve saati: 18 Nisan 2018 saat: 18.00

Serginin açık olduğu diğer günler: 19, 20, 21, 26, 27, 28 Nisan - 3, 4, 5 Mayıs

Perşembe - Cuma: 14.00 - 19.00 

Cumartesi: 11.00 - 15.00 

diğer günler randevuyla

Adres: Mumhane Caddesi No: 45 Nimet Han, Kat: 2 No: 29 Karaköy